FAQ / Jak zacząć?

Jakiej gry używamy?

Assetto Corsa, wersja dla PC.

Wersja na konsole nie współpracuje z naszymi serwerami.

Assetto Corsa kupisz bezpośrednio na Steam albo popularnych serwisach aukcyjnych.

Konieczne jest dokupienie dodatku do gry „Japanese Pack”. Ze względu na cenę warto kupić edycję Assetto Corsa „Ultimate Edition” ze wszystkimi dodatkami, które się oficjalnie ukazały (cena w promocji nieznacznie przekracza cenę AC+Japanese Pack) – na niektóre rundy konieczne będzie doinstalowanie np. dodatkowego toru, którego nie ma w „czystej” grze, a ukazał się w dodatkach (DLC).

Mam stary komputer / służbowego laptopa, czy Assetto Corsa będzie działać?

Tak, będzie działać.

Jeśli Twój komputer nie pamięta Windows 98, to jest bardzo duża szansa, że wszystko będzie dobrze – gra nie ma szczególnie dużych wymagań sprzętowych.

Czym prowadzić auto?

Kierownicą! Najpopularniejsze modele, nie kosztujące majątku, to: Logitech G25, G27, G29; Thrustmaster T150, T300. Koszt zakupu używanej kierownicy spośród wymienionych oscyluje wokół 500 PLN, a nowej nie powinien przekroczyć 1000 PLN (podstawowa wersja Thrustmaster T300 nieco więcej – ok. 1300 PLN).

Logitech ma podobno lepsze pedały, ale znacznie gorsze koło, Thrustmaster – domyślnie słabe pedały, które można zamienić na wersje z wyższych modeli zestawów (T500).

Jeśli chcesz odwzorować MX-a, bo trenujesz przed wyjazdem na prawdziwy tor – kup kierownicę ze skrzynią biegów. Dopuszczalne jest jednak w grze ustawienie łopatek zmiany biegów przy kierownicy zamiast skrzyni biegów.

Gra na klawiaturze – zdecydowanie odradzamy. Wręcz zakazujemy.

Jak połączyć się z serwerem?

Nazwa serwera: SIM Miata Challenge bez napinki

Domyślne hasło: $IMMC2018

Domyślne hasło może być zmienione na zawody.

Łączymy się:

  • domyślnie: przez sekcję Online w Assetto Corsa:
  • rozwiązanie optymalne: z wykorzystaniem programu Content Manager, dostępnego tutaj

Content Manager pozwala na łatwy podgląd stanu serwera, ilości graczy, dostępnych miejsc, pobieranie brakującego „contentu” (aut, torów), pobranie niezbędnych składników. Warto dokonać mikrowpłaty za używanie Content Managera (na wskazanej wyżej stronie www, nawet 0,01 EUR), żeby używać pełnej wersji programu.

Nie mam auta wymaganego na serwerze, co robić?

Czasem może się zdarzyć, że zawody odbywają się z wykorzystaniem auta, które nie jest dostępne domyślnie w grze (lub pakiecie „Japan Pack”). Jeśli auto jest modem stworzonym nieoficjalnie, konieczne jest:

  • pobranie paczki z autem (zip, rar) ze wskazanego serwera (link w ogłoszeniu o rundzie zawodów, na grupie fb lub w sekcji „do pobrania” na simmc.pl),
  • wypakowanie auta do katalogu z zawartością gry – najczęściej będzie to
    …\Steam\steamapps\common\assettocorsa\content\cars

i już!

Content Manager (patrz wyżej) pozwala na automatyczne pobranie wymaganej na serwerze zawartości.

Nie mam toru wymaganego na serwerze, co robić?

Jak wyżej – konieczne jest pobranie wskazanego przez nas toru i rozpakowanie go w katalogu z grą:

…\Steam\steamapps\common\assettocorsa\content\tracks

Jak zmienić nazwę zawodnika?

Content Manager
Assetto Corsa

O co chodzi z tymi skinami???

Auta biorące udział w wyścigu można przygotować graficznie – dodać unikalne kolorowanie i elementy graficzne na karoserii (przygotować „skin”). Jeśli startujesz z nami – prosimy o rozpakowanie aktualnej paczki „skinów” do odpowiedniego katalogu z grą, prawdopodobnie w to miejsce:

…\Steam\steamapps\common\assettocorsa\content\cars\[nazwa samochodu]\skins

Dla Mazdy MX-5 Cup lokalizacja będzie taka:

…\Steam\steamapps\common\assettocorsa\content\cars\ks_mazda_mx5_cup\skins

Nie mam dobrego łącza internetowego, co robić?

Kupić lepsze łącze internetowe. Wszelkie próby grania z latającym pingiem, a tym samym latającym po torze autem, będą zdecydowanie tępione.

Dobra, wszystko działa, nawet połączyłem się z serwerem, co powinienem jeszcze zrobić?

Przeczytać regulamin/zasady!

Zainstalować kilka wymaganych i przydatnych dodatków:

  • Helicorsa – program pokazujący otoczenie auta (inne auta) na zasadzie radaru, ostrzegający o autach wyprzedzających, taranujących itd. – do pobrania tutaj; zamiennie stosować można Car Radar – dostępny tutaj
  • Discord – program służący do komunikacji głosowej pomiędzy uczestnikami gry – dostępny tutaj – bezwzględnie wymagany na rundach SIM MC! Link do dołączenia do grupy: https://discord.gg/Es3TbrF